7 sposobów na uśpienie maluszka

Utworzono 01.10.2021
Już nigdy się nie wyśpię!? Jestem przekonana, że mówi to większość mam maluszków. Bardzo możliwe, że Twoje dziecko nie da Ci się wyspać aż do momentu gdy stanie się nastolatkiem… a i wtedy ten sen to nie taka oczywista sprawa. Przecież wraz z dzieckiem rodzi się także strach o nie. Ale co, jeśli na prawdę potrzebujesz snu, a dziecko nie koniecznie? Twoje powieki są coraz cięższe, a maleństwo dokazuje – płacząc, krzycząc, turlając się po pościeli, zajmuje się dokładnie wszystkim z wyjątkiem spania? Znajdź własną technikę usypiania i wprowadź ją do porządku dnia, przecież wiesz jak ważne są rytuały. Jak to zrobić? Inspiruj się naszym artykułem.

Kąpiel i pełny brzuszek

Świetnym, sprawdzonym rytuałem jest gorąca kąpiel, więc jeśli macie problem z zasypianiem, koniecznie go wypróbuj. Dziecko poczuje się zrelaksowane. Jego brzuszek uwolni się od wszelkich napięć, a powieki szybko zaczną mu ciążyć w ciepłej, przyjemnej wodzie. Przed pójściem spać warto nakarmić bobasa np. piersią. Dziecko szybciej zaśnie, prześpi więcej godzin, a może nawet całą noc

Cudowny dotyk

Eksperci podkreślają, że nic nie może równać się ze zbawiennym wpływem dotyku. Nie ma znaczenia czy mówimy o dorosłych czy o dzieciach, kontakt cielesny jest dla nas niezwykle korzystny. Regularny delikatny masaż dziecka 15 minut przed snem ułatwia zasypianie. Niektóre maleństwa usypia delikatne głaskanie od czoła po czubeczek nosa. Podobno ten gest działa cuda. Dzieci fantastycznie reagują również na masowanie / głaskanie nóżek.

Rozpoznaj zmęczenie

Nie czekaj, aż dziecko samo „odpadnie“, ale naucz się rozpoznawać oznaki zmęczenia. Dziecko staje się cichsze, ma spowolnione reakcje, nie wykazuje już takiego zainteresowania zabawkami lub ludźmi w około, jest bardziej apatyczne lub uparte, staje się rozdrażnione. Jeśli zacznie ziewać i pocierać oczy, zaczyna się druga faza zmęczenia. Jeśli przegapisz ten moment i dojdziecie do trzeciej, usypianie maleństwa zabierze Cię znacznie więcej czasu.

Wspólne zasypianie

Nawet jeśli wcześniej zdecydowałaś się nie zabierać swojego dziecka do łóżka, może się okazać, że jest to jedyne rozwiązanie, które pomoże mu szybko zasnąć. Poczuje się ono bezpieczniej, w każdej chwili będzie mogło napić się Twojego mleka (jeśli jeszcze karmisz) i nie obudzisz go przenoszeniem do łóżeczka. Ty również zaśniesz szybciej, w końcu zapach maleństwa ma właściwości relaksujące!

Zapach mamy

Małe dziecko postrzega świat wszystkimi zmysłami. Dlatego tak uspakaja je zapach tego, co zna najlepiej. Może to być zapach ulubionego kocyka, który ma od urodzenia, zapach mamy, jej mleka, jej dotyk czy głos. Czasem wystarczy, że włożysz do łóżeczka t- shirt, który nosiłaś przez cały dzień, a dziecko z nim uśnie. Poczuje Twój zapach i zapach Twojego mleka.

Usypiająca muzyka

To sprawdzona metoda, która czyni cuda. Dlatego matki od wieków śpiewają swoim maleństwom kołysanki. Piosenki uspokajają też w ciągu dnia. Śpiew i cicha rozmowa z dzieckiem sprawia mu przyjemność, dziecko relaksuje się i układa do snu. Oprócz śpiewu, może również pomóc tak zwany biały szum. Na przykład dźwięk odkurzacza, miksera lub nieco przyjemniejszy odgłos intensywnego deszczu, szum fal lub bieżącej wody.

Kołysanie

Kołysanie pomagało jak świat światem. Uśmierza ból, pokonuje strach, pomaga w nawiązywaniu relacji. Możesz kołysać swoje dziecko w ramionach, w fotelu, na piłce, sukces gwarantowany. Czasami w takich momentach warto powierzyć latorośl tacie. Im bliższy kontakt ma Twoje dziecko i jego tata, tym lepiej postrzegają się nawzajem i mogą reagować na siebie nawzajem. Dotyk to fantastyczny środek nawiązywania emocjonalnej więzi.

Pisarka, antropolożka i ekspertka w dziedzinie snu Lenka Medvecová pisze w swojej książce ” S láskou o dětském spánku” ( „Z miłością o dziecięcym śnie“): „Czasem może się wydawać, że zasypianie to cała dziedzina wiedzy. Naucz się czerpać z niego przyjemność. Uczyń je pięknym dla siebie i całkowicie poświęć się dziecku. To dla Was, rodziców nauka jak zwolnić na chwilę. Puść muzykę, którą kochasz, ułóż dziecko na swoich piersiach, tańcz z nim i głęboko oddychaj. Dziecko wyczuwa nasze emocje i uspokaja się gdy czuje, że my jesteśmy spokojni. Więc odrzuć na chwilę stres i niepewność, przestań myśleć o tym czy Twoje maleństwo powinno już spać czy nie i po prostu bądź”.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.