Dlaczego nie należy kąpać niemowlaka każdego dnia?

Utworzono 01.10.2021
W ostatnim czasie trwa dyskusja między ekspertami i mamami odnośnie dziecięcych kąpieli. Dotyczy to przede wszystkim kąpania niemowlaków. Dawniej kąpanie maleństwa było częścią codziennego rytuału, ponieważ ułatwiało to zasypianie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci szybciej zasypiają po kąpieli. Dlaczego więc nie kąpać ich codziennie? Chodzi tylko o ochronną barierę skóry czy może o coś więcej? Przeczytaj o tym, co wiemy dzięki ekspertom.

Kąpiel jako rytuał?

Jeśli chcemy nauczyć dziecko pewnego Průdku, aby ułatwić sobie opiem nad nim, dobrze jest wprowadzić wieczorną kąpiel niemowlaka. Według pediatrów i dermatologów idealnie jest kąpać dziecko co drugi dzień. Regeneraja komórek skóry przebiega wtedy prawidłowo. Jeśli kąpiesz maleństwo codziennie, jego skóra może zostać uszkodzona tylko dlatego, że jej naturalna bariera skórna nie nadąża z odnową. Ale musimy również wziąć pod uwagę stan skóry. U dziecka ma ona tendencje do powstawania egzemy, a podrażniona może reagować na codzienne kąpanie inaczej niż ta bezproblemowa. Przemyśl regularność kąpieli.

Niemowlę z problematyczną skórą

Maleństwu cierpiącemu na egzemę codzienna kąpiel może bardziej zaszkodzić niż pomóc, ale nie musi to być normą. Preparaty do kąpieli niszczą barierę ochronną wysuszając ją, przez co skóra może pękać i ma tendencję do podrażnień. Jeśli z jakiegoś powodu musisz myć dziecko każdego dnia, używaj tylko czystej wody lub odpowiedniego produktu do pielęgnacji dla skóry wrażliwej lub problematycznej.

Ponadto możesz umyć dziecko unikając kąpieli. Wystarczy że każdego wieczora przy ubieraniu w niemowlęcy pajac oczyścisz skórę bawełnianą myjką lub wacikiem i nawilżysz olejkiem dla dzieci. Skontroluj wszystkie fałdki – za uszami, na szyi, pod pachami i kolanami, pachwiny, na pupie i genitaliach. W tych miejscach najczęście gromadzi martwy naskórek i wydzieliny gruczołów potowych, co z kolei prowadzi do powstawania odparzeń, które nie pozwalają na spokojny sen.

Jak już wspomnieliśmy kąpiel może być przyjemnym zakończeniem dnia. Wykąpiemy maluszka, namaścimy olejkiem, w wodzie możemy go delikatnie wymasować – będzie to miało nieoceniony wpływ na dziecko. Nie ma nic wspanialszego niż delikatny dotyk rodziców. Tworzy on więź między rodzicami, a dzieckiem i daje temu drugiemu poczucie bezpieczeństwa. Dla noworodka jest to również relaks przed długim nocnym snem. Z psychologicznego punktu widzenia warto więc zachować kąpiel jako codzienny rytuał, ale musimy mieć świadomość czym bobasa umyć, aby nie zrobić mu krzywdy.

Są lekarze, którzy mówią, że dziecko może cieszyć się kąpielą każdego dnia, jeśli użyjemy odpowiednich kosmetyków dla dzieci. Zwykle sama woda nie wystarcza do usunięcia tłuszczów i białek organicznych czy pozostałości kupy.

Kąpiel ma również duże znaczenia dla wzmacniania i stymulowania rozwoju motorycznego dziecka. Nago, w wodzie niemowlęciu łatwiej jest wykonać każdy ruch, niż w ubraniu i poza wodą. Dzięki tej wzmożonej aktywności dziecko jest przyjemnie fizycznie zmęczone i psychicznie usatysfakcjonowane, a sen jest spokojniejszy i bardziej wartościowy.

Jest jeszcze jedna zaleta codziennej kąpieli, którą szczególnie docenią rodzice dzieci cierpiących na wzdęcia. Podczas kąpiel dużo dzieci kopie nogami, czym poprawiają perystaltykę jelit (ruchy jelit), ułatwia to pozbycie sie gazów. Dzięki temu dziecko nie odczuwa bólu, jest spokojne i wspaniale śpi.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.