Gesty, których Twoje dziecko nie zapomni

Utworzono 04.11.2021
Opieka jest tym najważniejszym co możemy dać naszemu dziecku, szczególnie pełna miłości i uważności. Dbamy o dziecko i wychowujemy je przez 18 lat. Każda nasza decyzja dotycząca wychowania, może mieć kluczowe znaczenie. Dzieci są od nas zależne i powielają nasze działania i nasze zachowanie. Dajmy im przykład, dajmy im kawałek siebie (jak to wymyśliła natura), nie zapominajmy ich chronić i zapewnić im opiekę, którą będą wspominać z lubością. Ponieważ piękne wspomnienia w dorosłym życiu są równie istotne jak szczęśliwe dzieciństwo. Czego Twoje dziecko nigdy nie zapomni?

Wspólne czytanie

Z mojego wczesnego dzieciństwa najlepiej pamiętam jak moja mama i tata czytali lub opowiadali mi bajki, jak płakałam, bałam się, śmiałam się, aż w końcu zasypiałam. Wszystko, o czym jest mowa, nasze dzieci niezwykle mocno przeżywają, nie zapominajmy o tym! Czytanie i opowiadanie bajek, przekazywanie zawartych w nich emocji, które w słuchającym dziecku nabierają intensywności, jest istotnym elementem kształtującym osobowość. Czytając razem przenosimy się do magicznego świata, stajemy się jego częścią.

Słuchanie

W codziennym pośpiechu często mówimy dziecku „Poczekaj chwilę“. Często chwila trwa „całą wieczność“. Dziecko nie musi mieć niczego konkretnego do powiedzenia w danym momencie, ale ważna jest dla niego nasza uwaga. Zastanówmy się więc, czy to, co w danym momencie robimy, jest naprawdę pilne. I posłuchajmy dziecka przez chwilę. Damy mu poczucie, że jet ważne i bezpieczne.

Przytulanie

I mali i duzi czasami potrzebują przytulenia. Jeden ma mniejszą, drugi większa potrzebę, ale ważne jest, aby nie przegapić chwili, w której dziecko pragnie Twojej bliskości. Objęcia są nie tylko symbolem miłości, ale dają także poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i ochronę. Dotyk ma ogromne znaczenie dla całej naszej istoty, życia. Naukowcy zgodnie twierdzą, że leczy on wiele dolegliwości, w tym także ból.

Tradycje rodzinne

Zapoczątkuj własną rodzinną tradycję! Na przykład przeznacz jeden dzień w tygodniu na wspólne oglądanie filmu z towarzyszeniem (nie) zdrowej przekąski. Spędzając ze sobą czas tworzymy wspólne wspomnienia. Nie ma nic ważniejszego! I ten czas nie jest zapomniany.

Wspólne posiłki

Jedzcie razem! W naszym zagonionym życiu, pełnym obowiązków czasami ciężko jest całej rodzinie spotkać się przy jednym stole. Jednak powinniśmy próbować. Wspólnie zjedzmy śniadanie, obiad lub kolację i nie musi to być wspaniała uczta. Dla dziecka ważniejsze niż to, co zaserwujemy jest fakt, że jesteśmy razem. Wspólny posiłek to idealna okazja do rozmowy, planowania i odpoczynku.

Jesteś wyjątkowy“

Każde dziecko potrzebuje czuć się wyjątkowe. Chce wiedzieć, że nikt i nic nie jest dla Ciebie tak ważne jak ono.

Uroczystości

Każde dziecko posiada swoje mocne strony i wyróżnia się wyjątkowymi umiejętnościami. Mimo to każde potrzebuje potwierdzenia swojej wartości. Świętujmy ich sukcesy – duże i małe! Świętujmy z nimi każdego roku, świętujmy, że je mamy i że są tutaj z nami. Świętujmy, bo bez nich życie nie byłoby tak wspaniałe

Zabawa

Znajdźmy czas na wspólne gry i zabawy. Niezależnie od tego, czy jest to po prostu wygłupianie się, gry towarzyskie, wycieczki górskie, wspólne uprawianie sportu, czytanie lub malowanie, możemy być pewni, że dzieci zapamiętają każdą radosną chwilę, którą im poświęciliśmy.

Uwaga

Nie zapominajmy o wydarzeniach, które są ważne dla naszych dzieci i bądźmy z nimi. Poświęćmy im uwagę, na którą zasługują. Nie ma nic przyjemniejszego niż świadomość, że zawsze o nich pamiętamy.

Miłość

Okazujmy i udowadniajmy im swoją miłość!

Cała nasza troska i wspólne wspomnienia są bezcenne, ale wymagają czasu. Postarajmy się wypełnić go niezwykłymi chwilami i ważnymi doświadczeniami. Spróbujmy spędzić czas z dziećmi w przyjemny i znaczący sposób.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.