Jak zapobiegać rozstępom w czasie ciąży?

Utworzono 01.10.2021
Jaka jest najbardziej przerażająca rzecz dla kobiety w ciąży? Poza widmem ciężkiego porodu są to brzydkie blizny na skórze tzw. rozstępy. Te małe blizny mogą pojawić się w różnych miejscach, w ciąży najczęściej na piersiach i brzuchu. Apetyt kobiety ciężarnej nie zna słowa „nie“ i nawet nie musi… zaproponujemy ci kilka sposobów, jak uniknąć tych nieestetycznych blizn.

Jak tworzą się rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku ekstremalnego rozciągania się skóry, podczas którego pękają elastyczne włókna pod jej powierzchnią. Przyczyną może być szybki przyrost masy ciała np. w ciąży. Dziedziczne skłonności, zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy również odgrywają ważną rolę. Przyczynić się do ich występowania może stosowanie leków hormonalnych.

W przypadku ciąży rozstępy są spowodowane zmianami hormonalnymi oraz szybkim rozciąganiem skóry. Bardzo ważna jest ogólna jakość skóry. Kobiety, które miały wcześniejsze problemy skórne będą bardziej podatne na jej pękanie. U większość z nas rozstępy pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, a ich ilość zależy od wielkości płodu. Im większy brzuszek, tym większe prawdopodobieństwo, że popęka. Ale to nie jest regułą. Czasami po prostu wystarczy lepiej zadbać o siebie.

Rada na wagę złota

Bardzo dobrze jest smarować i masować ciało od początku ciąży, dzięki czemu skóra stanie się bardziej elastyczna i podatna na rozciąganie. Ale przyjrzyjmy się również innym ważnym aspektom. Przede wszystkim jest to reżim picia. Dotrzymuj go i pij odpowiednie ilości czystej wody lub soku ze świeżych owoców. Skóra będzie wtedy dobrze nawilżona.

Innym aspektem jest zbilansowana dieta, bogata, na przykład w witaminę C, która jest ważnym budulcem tkanki łącznej, a to ona zapewnienia elastyczność skóry.

Bardzo skuteczny będzie domowy masaż. Możesz oklepywać lub uciskać problematyczne miejsca, pozwalając skórze odprężyć się i nie napinać tak mocno. Jeśli chodzi o piersi, to oprócz smarowania i masażu nie zapomnij o dobrym biustonoszu, ma to zasadnicze znaczenie.

Czy można się ich pozbyć?

Jeśli już się pojawią, bardzo się ich pozbyć. U większości kobiet ta pamiątka okresu ciąży już pozostanie. Po pewnym czasie zmienią kolor się z białawego na przezroczysty, ale nie znikną całkowicie. W przypadku istniejących rozstępów zaleca się masaż z użyciem olejków. Pomocne będą zabiegi medycyny estetycznej mikrodermabrazja czy mezoterapia, a także zabieg fotoodmładzania, podczas którego energia cieplna oddziałuje bezpośrednio na włókna kolagenowe. Powstałych już blizn raczej nie można usunąć całkowicie, nawet z pomocą tych metod kosmetycznych, będą one nadal na skórze, ale częściowo niewidoczne. Dlatego najlepiej im zapobiegać, na pewno wszystkie z nas będą w tej kwestii zgodne.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.