Seks w ciąży

Utworzono 01.10.2021
Wiele ciężarnych obawia się, że seks w czasie ciąży może zagrozić płodowi. Z drugiej jednak strony u wielu kobiet apetyt na seks bardzo wzrasta, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Jak to jest na prawdę? Czy w ten sposób możemy narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo, czy jest ono całkowicie bezpieczne?

Ciąża i bezpieczny seks

Jeśli twój stan zdrowia pozwala, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, nie musisz obawiać się seksu. Jest to naturalna część ciąży i, co więcej, dość pociągajaca, więc dlaczego sobie jej odmawiać. Macica znajduje się w wystarczającej, a zatem bezpiecznej odległości od pochwy. Bezpieczeństwo dodatkowo zwiekaszają także mięśnie macicy, woda płodowa oraz powłoki płodu. Niektórzy specjaliści zalecają unikanie seksu, jako środek ostrożności, w ostatnich kilku tygodniach przed porodem. Twierdzą, że hormony znajdujące się w nasieniu mogą stymulować skurcze.

Pozycje seksualne w ciąży

Wybieraj pozycje, które są dla Ciebie komfortowe. Popularna pozycja na misjonarza nie jest zalecana w tym okresie z powodu dużego nacisku na brzuch. To dobry moment aby eksperymentować z pozycjami, w których mężczyzna zbliża się do kobiety z tyłu lub z boku.

Kiedy seks w ciąży może byc niebezpieczny?

Odradza się stosunek płciowy w wypadku krwawienia, ryzyka poronienia lub przedwczesnego porodu oraz w przypadku powracających upławów. Są to pewne ogólne zasady, które zawsze należy skonfrontowac ze swoim aktualnym stanem. Skurcze są czymś normalnym po stosunku lub orgazmie. Jeśli nie zanikną one samoistnie po kilku minutach lub pojawi się krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli nie chcesz uprawiać seksu

Jeśli nie masz ochoty na seks, co może być normalne w pierwszym trymestrze, porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Możesz nie mieć nastroju z powodu zmian hormonalnych z powodu nudności lub wymiotów i innych nieprzyjemnych odczuć na początku ciąży. To dość powszechne. Ważne jest, aby twój partner wiedział, jak się czujesz, to pomoże mu uniknąć wrażenia, że twój brak zainteresowania seksem dotyczy jego osoby.

Kiedy podsumowujemy wszystkie informacje, dojedziemy do wniosku, że seks w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczny. Więc jeśli jesteś w zdrowej ciąży i nie masz żadnych komplikacji, nie ma powodu, aby unikać seksu ze swoim partnerem aż do rozwiązania. Pęcherz płodowy, a także silne mięśnie macicy zapewnią, że Twoje dziecko jest bezpieczne. Orgazm może powodować łagodne skurcze macicy, ale są one również nieszkodliwe. Więc ciesz się bliskością i oddaniem swojego partnera, nim potrzeby Twojego dziecka znajdą się na pierwszym planie.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.