Świat oczami maleństwa

Utworzono 01.10.2021
Niedługo po przyjściu na świat dziecko nieustannie patrzy na Ciebie, ciągle obserwuje najbliższe otoczenie, a najwięcej twarz swojej mamy. Co kryje niewinne spojrzenie Twojego dziecka i co ono tak naprawdę widzi? Dlaczego szczególnie interesują je czarno-białe obrazki?

W twoim brzuchu

W brzuchu, gdzie panuje mrok lub półmrok dziecko widzi w zasadzie tylko cienie wokół siebie, a początkowo, podobnie jak mały kotek, nie widzi nic. Jako najmniej przydatny w tych okolicznościach zmysł, wzrok rozwija się najwolniej. Tuż przed urodzeniem dziecko dobrze widzi cienie. Dziecko rodzi się z już działającym wzrokiem, ale jeszcze nie w pełni funkcjonalnym. Czeka je roczna droga do eksploracji światła i barw, czyli roczny rozwój wzroku.

Zdrowy noworodek dostrzega światło i ciemność. Czuje się dobrze w ciemności, a ostre światło razi go i przeszkadza. Po urodzeniu widzi przedmioty w odległości 20-30 cm, czyli odległości, która dzieli go od twarzy mamy podczas karmienia i przytulania. Później, jak we mgle, zaczną pojawiać się kontury ludzi i przedmiotów. Niektórzy rodzice mogą się martwić, że wzrok ich dziecka nie funkcjonuje idealnie. W takim przypadku konieczne jest zawierzenie swojej intuicji. Nikt nie zna dziecka lepiej niż rodzice..

Jak i co widzi dziecko, gdy się rodzi?

Noworodek

Widzi wszystko w kolorze szarym, zaczyna dostrzegać światło i ciemność, lubi kontrasty, uwielbia czerń i biel. Zaczyna rozpoznawać różne kształty, bada wszystko w pobliżu 20-30 cm. Dalekie obiekty i ludzie mogą być zamazani. Koncentracja jest męcząca, mięśnie oka nie są do końca wyćwiczone. Życie wokół noworodka to gra cieni.

1. miesiąc

Rozpoznaje niektóre kolory, gdy są wystarczająco blisko. Rozpoznaje twarze i przedmioty przed sobą i może odwrócić głowę za nimi gdy się poruszą. Najlepiej widzi duże wzory i kontrastujące kolory. Kolorowe obrazy z dużą ilością szczegółów łączą się w jedną rozmytą plamę, której nie jest w stanie zidentyfikować.

2. miesiąc

Dziecko widzi wyraźniejsze kontury przedmiotów w pobliżu. Kolory stają się bardziej intensywne. Powoli przestaje zezować. Na znaczeniu zyskują zabawki dźwiękowe, które można zawiesić nad łóżeczkiem, również w mocnych kolorach, około 25 cm od twarzy.

3. miesiąc

Obserwuje przedmioty przez dłuższy czas, wyraźniej rozróżniając znajome twarze, zwłaszcza rodziców. Płynnie przechodzi wzrokiem od jednego obiektu do drugiego bez konieczności obracania głowy. Widzi ostrzej obiekty w pobliżu.

4. miesiąc

Poprawia się postrzeganie światła i koloru. Dziecko zwraca szczególną uwagę na szczegóły dotyczące przedmiotów w jego otoczeniu. Pewniej rozpoznaje swoich rodziców z ufnością. Zaczyna dostrzegać głębię i przestrzeń. Sięga po przedmioty, próbuje je uchwycić. Z zainteresowaniem śledzi rękę i przedmiot swoich zainteresowań. Uważnie bada przedmioty w dłoni.

5. miesiąc

Rozróżnia więcej odcieni, bawi się nimi w umyśle i powoli zaczyna zauważać obiekty w tle. Testuje, jak daleko się znajdują sięgając w ich kierunku..

Świat oczami malucha

6. i 7. miesiąc

Dziecko znacznie lepiej koncentruje się na większej odległości i patrzy we wszystkich kierunkach. Podąża oczami za poruszającym się przedmiotem bez obracania głowy. Rozpoznaje ludzi z dystansu, oczywiście, tylko tych najbliższych. Świat wydaje się jaśniejszy i bardziej kolorowy. Uwaga, ono już próbuje naśladować grymasy tych, na których patrzy..

8. miesiąc

Twoje dziecko śledzi ruchy otoczenia i jest bardziej świadome szczegółów przedmiotów wokół niego. Lubi bawić się w chowanego zabawkami Lubi go poznawać, jego oczy eksplorują wszystko, co go interesuje… czyli wszystko. Zaczyna uśmiechać sie oczami.

9. miesiąc

Kolor tęczówki jest już bardzo wyraźny, od tej zmieni się już tylko odcień. Bardzo odległe obiekty są nadal nieco rozmyte. Bada i odwraca się za wszystkim, co się porusza. Każdy kolor i ruch przypomina mu grę.

10. miesiąc

Widzi coraz lepiej na odległość, nie rozpoznając jeszcze wszystkich szczegółów. Zaczyna ogarniać, że jest cos takiego świat, który dla niego jest jak kolorowy wszechświat. Przez oczy dostrzega szeroki zakres szczegółów.

11. miesiąc

Maluch widzi prawie idealnie, również tło, szacuje odległości i rozpoznaje znajome twarze z daleka. Rozwój wizualny przyspiesza ruch w przestrzeni. Wspinaczka znacznie poprawia poczucie równowagi. Stara się to dosięgnąć wszystko co zauważy, podążając za tym, wspinając się, wchodząc i dotyka wszystkiego oczami i rękami, a zwłaszcza ustami.

12. miesiąc

Widzi wszystkie szczegóły i kolory jak dorosły. Dziecko jest bardzo dociekliwe i zawsze coś odkrywa, dotyka wszystkiego. Przede wszystkim oczami. Przychodzi czas na kolejne umiejętności życiowe.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Matka dwójki dzieci, pisarka, miłośniczka literatury, kultury, mody i dzieci, autorka tomiku poezji, zwyciężczyni konkursów literackich Týnišťský literarní Parnas, finalistka konkursu www.ceskohledaspisovatelky.cz i autorka artykułów dla kobiet i matek.